Покрова Свята, прийди до нас!

Ось і знову ступила на наш поріг золоточола осінь.І здається, ніби це знову, вже вкотре, прийшла до нас Прекрасна Діва Марія і знову розкинула над нами свій небесно-синій омофор-покров.

Відчути всю духовну велич свята Покрова Пресвятої Богородиці допомогли учням Смілянської спеціалізованої школи І – ІІІ ступенів №5 завідувач бібліотеки Плотнікова О.В. та вчитель російської мови,світової літератури Битько Ю.В.

Організатори та учасники позакласного заходу зуміли пробудити в дитячих серцях найкращі морально – етичні та естетичні почуття.

Так, читач - декламатор Харченко Наталія, юні історики Григор’єв Роман, Бузюк Вікторія та Чумак Єлизавета, а також ведучі дійства Новицький Андрій, Романенко Марія, Чумак Єлизавета, Бордюг Яна (7 – А) розкрили місце та значення даного свята у православній традиції та історії українського народу.

Плотнікова О.В. розповіла про історичні корені свята Покрови, ознайомила учасників та гостей шкільного свята з виставкою книг, присвячених українським традиціям та святам, доречно пов’язала православне свято з краєзнавчим матеріалом, акцентуючи увагу при цьому на благодійницькій та культурно – просвітницькій діяльності графа Л.О. Бобринського в житті Сміли.

Битько Ю.В. підготувала чудову виставку – презентацію Богородичних ікон. У ході свята звучала класична та духовна музика, були використані репродукції картин великих художників Епохи відродження.

Директор спеціалізованої школи І – ІІІ ступенів №5 Остапенко В.П. подякувала організаторам та учасникам заходу та дала високу оцінку.

Практичний психолог

Смілянської спеціалізованої школи І – ІІІ ступенів

Танцюра Л.О.

/Files/images/IMG_0526.jpg

Тема: Покрова Свята, прийди до нас!

Мета:Ознайомити учнів з особливістю свята Покрови Пресвятої Богородиці;

прилучати дітей до православних цінностей українського народу, традицій рідного краю; розвивати естетичні почуття через знайомство з шедеврами світового мистецтва; виховувати любов до рідної землі, її традицій, вірувань.

Обладнання. Ілюстрації із зображенням осінніх пейзажів, українські рушники, квіти, презентація до сценарія свята, вислови про Покрову, виставка – презентація Богородичних ікон.

Хід заходу

І. Організаційний момент.

Бібліотекар. Запрошуємо вас, любі діти, шановні гості на свято Духовності.

(Звучить музика Шопена «6 симфонія»)

Читач - декламатор.

Размешали синие разводы

В небе птицы, крыльями махая,

А суровая унылая природа

Дышит холодом, тепло в себя вдыхая.

Октябрь уставший еле дышит,

Ослабела ныне его сила,

Все тропинки, все деревья и все крыши,

Богородица покровом застелила.

/Files/images/IMG_0516.jpg

Бібліотекар. Ось і знову ступила на наш поріг золоточола осінь. Свічками запалахкотіли берези, вбралися в золоті шати красені-клени, а осокори вже скинули своє золотисте вбрання. Тихі, мрійливі, зажурені стоять ці осінні дні. Земля переливається всіма відтінками золота, а над нею -синє, чисте, бездонне небо. І здається, ніби це знову, вже вкотре, прийшла до нас Прекрасна Діва Марія і знову розкинула над нами свій небесно-синій омофор-покров, щоб знову, вже вкотре, захистити нас, змусити замислитись над цінностями життя. І здається, що ввібрала ця осінь всю красу, всю непорочність, все щастя і горе Тієї, що віддала Сина Свого на поталу людям, Тієї, що стояла біля Його хреста і кров'ю вмивалося її серце, Тієї, яка, незважаючи на все заподіяне їй людьми лихо, стала їх найпершою захисницею,

Тією,до кого ми звертаємось у своїхмолитвах.

Ведучий 1. Поміж Богородичними святами нашого церковного року на особливу увагу заслуговує Покрова Пресвятої Богородиці. Культ Божої Матері як Покровительки нашого народу тягнеться від княжих часів аж по сьогодні. Секрет того постійного й улюбленого культу Богоматері як Покровительки, лежить, мабуть, в тому, що тут ідеться не про земне, людське, але небесне й могутнє заступництво. А такого заступництва й опіки хоче кожна людина, родина й народ. Від самого початку існування нашої держави ми постійно мали великих і сильних ворогів. Тож нічого дивного, що наш народ шукав такої допомоги й опіки, проти якої не може встояти жодна людська сила. Тією поміччю був якраз покров Пречистої Діви Марії. Тому свято Покрови завжди було і є для нашого українського народу днем великого прояву любові і вдячності до Пресвятої Богородиці та днем звеличення її покрова й заступництва.

Ведучий 2. Східна Церква у своїх богослужіннях залюбки підкреслює три найкращі привілеї Пресвятої Богородиці: її Богоматеринство, її Вседівицтво і її Заступництво за нас перед Богом і якраз цей третій привілей Божої Матері найбільше припав до серця нашому народу. Наші князі, наші королі, наше військо, наші козаки й гетьмани радо вибирали Пречисту Діву Марію за свою Покровительку й Опікунку. Тут згадаємо дещо Тому надаємо слово історикам.

Юні історики.

/Files/images/IMG_0518.jpg

1 – й історик. В часи всенародного лихоліття Її свята ікона знаходиться в кожній українській хаті. Історія нашого народу записала нам багато чудесних випадків допомоги Божої Матері, передусім у часі нападу ворогів на нашу землю.

Кому незнана чудесна охорона Почаївського монастиря в липні 1675 р. перед турецькою облогою? На ревну молитву монахів і вірних Пресвята Богородиця з'явилася над монастирською церквою і своїм омофором заслонила монастир.

1 – й історик. Князь Ярослав Мудрий 1036 р. розбиває печенігів і з вдячності до Бога і Його Пресвятої Матері будує в Києві собор Святої Софії і храм Благовіщення на Золотих Воротах. В церкві Благовіщення він 1037 р. віддає увесь народ в опіку Божої Матері. І так, з волі нашого монарха Пресвята Богородиця стає офіційною Заступницею, Покровителькою і Царицею нашого українського народу.

Князь Мстислав, в поході проти черкесів обіцяє збудувати церкву в честь Божої Матері, якщо Вона допоможе йому перемогти ворога. Він перемагає і радо виконує свою обітницю.

2– й історик. Князь Володимир Мономах у своїх споминах каже, що своєю перемогою над половцями у 1103 р завдячує Богові і Пречистій Діві Марії. Князь Ігор Святославович, герой епосу "Слово о полку Ігореві", після своєї втечі з полону, йде з поклоном до чудотворної ікони Божої Матері, щоб їй подякувати за допомогу і порятунок.

Галицький король Данило після успішного походу на Чехію спішить з подякою до ікони Пречистої Діви Марії в Холмі та з поклоном складає Їй багаті дари.

3 – й історик. В часи всенародного лихоліття Її свята ікона знаходиться в кожній українській хаті. Історія нашого народу записала нам багато чудесних випадків допомоги Божої Матері, передусім у часі нападу ворогів на нашу землю.

Кому незнана чудесна охорона Почаївського монастиря в липні 1675 р. перед турецькою облогою? На ревну молитву монахів і вірних Пресвята Богородиця з'явилася над монастирською церквою і своїм омофором заслонила монастир.

4 – й історик. Деякі наші князі на своїх печатках використовували іконки Божої Матері або молитви до Неї. В новіших часах знайдено в Україні дуже старовинні золоті, бронзові й мідні нашийні іконки, звані з грецької енколпіями. Один з таких енколпіїв має грецький напис: "Богородице, будь моїм покровом і охороною, Амінь".

Наші славні Запорожці мали на Січі церкву в честь Покрова Пресвятої Богородиці. На іконі понад Пречистою був надпис: "Ізбавлю і покрию люди моя.. ", а від Запорожців, що під іконою, простягнена стрічка вгору до Божої Матері з написом: "Молим, покрий нас чесним Твоїм покровом і ізбави нас от всякого зла". Збираючись в похід на ворога, козаки проводили молебень до своєї Покровительки і ревно співали "Під Твою милість прибігаємо". Повернувшись щасливо з походу, спішили до Неї зі щирою подякою. В їхній бойовій пісні "Нумо, хлопці, до зброї" приходять слова: "Нам поможе св. Юрій ще й Пречиста Мати турка подолати". А Українська Повстанська Армія 30 травня 1947 р. проголосила празник Покрова своїм офіційним святом.

/Files/images/IMG_0527.jpg

Читач – декламатор.

Яка ж Ти гарна,Радосте моя!

Пренепорочна,Вибач, що беруся

Твою красу оспівувати я...

Та чи спинитись? -Ні, я не спинюся.

Яка ж Ти гарна, що іще додам?

Мій подив не поміститься у слові.

Якщо не Ти, хто допоможе нам?

Великий Бог: діла Його чудові.

Яка ж Ти гарна, квітко чистоти,

Пренепорочна в зоряній короні.

Коли б не Ти, о, що коли б не Ти?

Хто нас згадає при Господнім троні.

Яка ж Ти гарна,Матінко моя!

(Звучить музика «Аvе Маrіа» Баха).

Ведучий 1 Немає християнської душі без любові до Пречистої Богородиці. Сам Бог прийшов на землю через Діву Марію і бажає, щоб ми через Неї наблизились до нього. Це вона оберігала маленьке Дитятко Ісуса від лукавого Ірода; так, це вона виховувала Божого Сина в Назареті, це в обіймах Марії хлоп'ятко Ісус відчував материнську любов. Так це Марія співстраждала з Ним, коли Він, рівний Отцеві і Святому Духові, в передсмертній агонії був спраглий до спасіння наших душ. Це Вона молилася за тебе під хрестом, пам'ятаючи про всіх.

(Тихо звучить музика «Аvе Маrіа» Баха).

Читач – декламатор.

За все, за все сьогодні впаду ниць

Перед Тобою, о Небесна Пані.

За всю красу Господніх таємниць,

Що світові такі чужі й незнані.

Я дякую за те, що під хрестом

Колись за мене Ти молила Бога.

Тоді перед зневаженим Христом

Кровавилась Твоя Душа убога.

За все минуле і майбутнє теж

Схиляю розум, серце і коліна.

Своїм бажанням не поставлю меж

Лиш через те, що я Твоя дитина

Ведучий 2. На Русі Покров святкували по закінченню польових робіт. А Богородицю вважали покровителькою землеробства. За звичаєм у цей день обов'язковим було вшанування пожинального снопа. Для цього прибирали світлицю, прикрашали її квітами та рушниками. Проводили ярмарки і веселі забави, на які збирали всі дари осені.

Разом з цим святом люди зустрічали зиму. Вважалося, що до Покрови осінь, а після - Покрови-зима. .На Покрову судили про погоду:

«На Покров вітер зі сходу - зима буде холодна».

Ведучий 1.«Відліт журавлів на Покрову - на ранню і холодну зиму».

«Який Покров, така й зима».

Ведучий 2. «Якщо в цей день вітер з півночі - бути холодній зимі; з півдня - буде теплою, з заходу - до снігової; вітер мінливий - до зими непостійної».

«З якого краю на Покрову вітер дме - звідти дутиме всю зиму».

Бібліотекар –Як же прийшло в нашу православну традицію величне свято Покрови Пресвятої Богородиці?

Історія свята Покрова.

Покров Пресвятої Богородиці- Головне осіннє свято. Історія його сходить до Х ст., коли на Русі ще не було офіційно прийнято християнство як державна релігія.

1 жовтня 910 року у святому місті Константинополі, у Влахернському храмі, де зберігалася риза Пресвятої Богородиці, її пояс і головний покрив, юродивий Андрій і його учень Єпіфаній під час всеношної побачили Пресвяту Богородицю.

Був недільний день, і храм був переповнений тими, що моляться. Святий Андрій підняв очі до неба і побачив, як йде по повітрю сама Цариця Небесна, оточена святими. Святий Хреститель Господній Іоанн і святий апостол Іоанн Богослов супроводжували Пресвяту Діву. Потім вона схилила коліна і почала зі слізьми молитися за всіх християн. Вона просила у Господа захистити свій народ від усіх ворогів, видимих і невидимих.

Закінчивши свою молитву, Вона зняла з голови покрив і простягнула його над усіма людьми, що молилися. Вона вся сяяла небесною славою, а покрив її сяяв яскравіше сонця. Тим самим Вона дала зрозуміти, що постійно молиться за людей і ніколи не залишить свій народ. Святий Андрій довго стояв і спостерігав за дивним баченням, потім запитав свого учня: «Чи бачиш, брате, Царицю, що молиться про весь світ?» Єпіфаній відповів: «Бачу, святий отче, і жахаюся».

Андрій і Єпіфаній довго дивилися на Пресвяту Богородицю і на покрив, блискучий яскравіше сонячного дня. А коли відійшли, Богородиці покрив став невидимим, але навіть взявши його з собою, Вона залишила благодать, що була там.

· Чому дивне видіння бачили лише двоє людей: святий Андрій та його учень Єпіфаній?

(Міркування учнів)

Висновок бібліотекаря. Господня благодать завжди перебуває над нами, але не кожний її відчуває та бачить. Це можливе лише для чистих серцем людей.

Ведучий 1. Храми, монастирі будувалися на честь Пресвятої Богородиці, її шанували, до неї зверталися у своїх молитвах, їй присвячували свою творчість художники і композитори, поети і письменники, а вона, в свою чергу, надихала їх,допомагала будівничим.

Бібліотекар. Любі діти! А чи відомо вам, що свято Покрова пресвятої Богородиці, яке всі православні християни святкують 14 жовтня, збігається з храмовим святом у нашому рідному місті? Адже наш храм, величний та прекрасний, що є духовною опорою нашого міста, його окрасою, його гордістю, зведений саме на честь Покрова Пречистої Діви.

Будівництво цегляного храму було завершено в 1907 році. До цього на цьому місці стояла невеличка дерев’яна церква, забудована ще в 17 – му столітті. Благодійницьку роль у будівництві Покровського храму відіграв відомий нащадок династії Смілянської гілки графів Бобринських у 3 поколінні Лев Олексійович Бобринський. Слід відмітити, що всі три сини Олексія Олексійовича Бобринського залишили досить помітний слід в історії нашого міста. Вони сприяли розвитку цукрової промисловості, будівництву залізничної дороги, відкрили лікарню для робітників цукрового заводу, заснували систему закладів початкової та середньої освіти, а також відкрили перший в Російській імперії навчальний заклад по підготовці висококваліфікованих кадрів для цукрової промисловості. З їх сприяння в Смілі працювали кілька театрів, парк відпочинку.

Лев Олексійович Бобринський ініціював відкриття першої в місті чоловічої гімназії, а згодом і жіночої, сприяв удосконаленню роботи закладів з охорони здоров’я. Будучи ревносним захисником православної віри, він започаткував будівництво нового Покровського храму в місті і перерахував на його будівництво велику суму власних коштів. Лев Олексійович чітко усвідомлював, що без подяки Богові за його милість до нас не можливе справжнє щастя на землі. Отже зведення прекрасного Покровського храму в нашому рідному місті ми – це справа рук саме Лева Олексійовича Бобринського.

Ведучий 2.

Народу нашого Княгине —

Богородице Діво! СвятаПокрово України,

Дай нам, щоб ми були щасливі, Здорові духом й тілом!

Ведучий 1.

Ти ж-бо лікуєш людські болі —

В містах, селах, в чистім полі — від диявольських спокус:

В хаті, в церкві, при престолі,

Де сповняє Твою волю і прохання сам Ісус.

Вчитель зарубіжної літератури. Прийняття Християнства на теренах Київської Русі відкрило нові можливості для поширення нової християнської культури, освіти, внесло докорінні зміни в світогляд людини, зумовило формування нової суспільної моралі.

Вашій увазі я хочу запропонувати виставку – презентацію Богородичних ікон. Адже українці надзвичайно вшановують Образ Пречистої Діви Марії, найсвятішої Жінки на землі. Саме Вона випрошує у Господа милість до нас. Тому Діву Марію віруючі люди славлять в своїх молитвах та піснях, до Неї звертаються в хвилини горя та радості. Її святий лик увіковічений у великій кількості ікон, створених з часів поширення християнства на нашій землі і до сьогоднішнього дня. Кращому сприйманню презентації вам допоможе пісня у виконанні Ж. Бічевської на слова ієромонаха.

Виставка – презентація Богородичних ікон.

Бібліотекар. Господь довірив Своїй Матері стати нашою Небесною Матір’ю, щоб в хвилини скорботи, хвороб, тривог і турбот нашого земного життя ми завжди знаходили у Неї міцну та люблячу материнську руку. То ж всі ми повинні пам’ятати про те, що над нами завжди, і вдень, і вночі, і тоді, коли ми про це забуваємо, і тоді, коли ми про це пам’ятаємо, простелений теплый, люблячий покров нашої Небесної Матері.

Божья Матерь, умягчи сердца жестокие и злые.

И пусть Твоей любви лучи, как будто стрелы золотые,

Пробудят кротость в них впервые.

Открой сердцам, о Божья Мать, и доброту, и состраданье,

И жалостькаждому созданью пролей с небес,

как благодать.

Наше свято підійшло до кінця. Але мені хочеться вірити, що після нашої зустрічі ваші серця зцілилися Любов’ю Пречистої Богородиці.

Кiлькiсть переглядiв: 1415